В цьому році за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя і туризм». Цей девіз актуальний з огляду на те, що туризм, пов'язаний з водно-болотними угіддями, є надзвичайно популярним видом відпочинку.
Згадаймо, що водно-болотні угіддя це річки і озера, морське узбережжя і лимани, і зрештою болота. Всі ці території активно використовуються для рибалки і полювання, пляжного та активного відпочинку, різноманітних водних видів спорту. Саме тому використання водно-болотних угідь для туризму має велике значення як на місцевому, так і на національному рівнях. Ця діяльність сприяє економічному розвитку та створює можливості для подальшого сталого розвитку регіонів.
Водночас водно-болотні угіддя надають широкий спектр екосистемних послуг і забезпечують населення необхідними природними ресурсами – від чистої води та продуктів харчування до будівельних матеріалів.
В Україні питання охорони, використання та відтворення водно-болотних екосистем регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991) та Водним кодексом України (1995). Пріоритетами національної політики у цій сфері охорони виявлення цінних водно-болотних угідь, забезпечення їх охороною, а також екологічно безпечне використання їх ресурсів.
В даний час перелік включає 1970 угідь загальною площею 190,7 млн.га. Серед них і наші 33 водно-болотні угіддя міжнародного значення загальною площею біля 678 тис. га. З них 22 водно-болотних угіддя отримали статус міжнародних у 1995 році, а в 2004 році Бюро Рамсарської конвенції прийняло рішення про надання міжнародного статусу ще 11 водно-болотним угіддям України, які знаходяться у межах території природно-заповідного фонду України.
Під особливим наглядом та охороною на території Волинської області знаходяться три об’єкти водно-болотних угідь міжнародного значення (ВБУ), такі як: „Заплава р. Прип’яті”, „Заплава р. Стохід” та „Шацькі озера”.
ВБУ «Шацькі озера», що знаходяться в межах Шацького національного природного парку (ШНПП) - 32850га, в т.ч. 6932 га водойм, 1344 га боліт і торфовищ, 4763 га лук. Угіддя є частиною унікального озерного комплексу, що відіграє дуже важливу роль не тільки в охороні болотяної фауни та флори, але й як місце гніздування та міграції значної кількості водно-болотних птахів.
На сьогодні, водно-болотні угіддя «Шацькі озера» за оцінками науковців знаходяться в доброму стані та під постійним моніторингом за різними складовими екосистем.
На території НПП «Прип’ять-Стохід» знаходяться 2 водно-болотні угіддя (далі – ВБУ) міжнародного значення (основна частина ВБУ «Заплава Прип’яті», загальною площею 12000 га та крайня північна частина ВБУ «Заплава Стоходу», загальною площею 10000 га), затверджені Постановою КМ України від 23.11.1995 № 935.
Загалом екологічний стан ВБУ на території НПП «Прип’ять-Стохід» задовільний. Такому стану справ сприяла, зокрема стабілізація гідрологічного режиму на ключовій ділянці: р. Прип’ять-Вижівський водозабір-канал Вишівський - оз.Біле, а також на ділянці р. Прип’ять від Вишівського водозабору до кордону з Рівненською областю.
На території зазначених вище ВБУ протягом вегетаційного періоду і періоду масового розмноження тварин, поряд з цим були загалом стабільні рівні води на усіх водоймах НПП, що забезпечило разом з охороною території НПП їх оптимальне відтворення.
Загалом екологічний стан ВБУ Волинської області – задовільний.
Пресс-служба Держуправління
охорони навколишнього природного середовища
у Волинській області