За останні десятиріччя проблема охорони навколишнього середовища набула особливої гостроти. Під впливом господарської діяльності людини, бурхливого розвитку промисловості, сільського господарства, відбувається збіднення генофонду рослинного і тваринного світу, зменшення стабільності та продуктивності природних екосистем. Зниження екологічної рівноваги біосфери. Це може привести до катастрофічних наслідків.
Тому однією з найефективніших форм охорони цінних природних об'єктів і територій є їх заповідання — взяття під охорону держави.
Природно-заповідний фонд (далі – ПЗФ) становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
У зв’язку з цим, законодавством України, ПЗФ охороняється, як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд, як складову частину світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.
Дані території та обєкти створюються на основі наукових обгрунтувань, що розробляються науковими установами та безпосередньо науковцями.
На сьогоднішній день в області під охороною держави знаходиться 375 територій та об’єктів ПЗФ, загальною площею близько 222 тис. га, з них 26 загальнодержавного значення, загальною площею 132,6 тис. га, а саме: один природний заповідник – «Черемський» площею 2975,70 га; 3 національних природних парки – Шацький площею 48977 га, «Прип’ять-Стохід» площею 39315,5 та «Цуманська пуща» площею 33475,34 га; 15 заказників; 3 пам’ятки природи; 3 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва; 1 ботанічний сад, і 349 об’єктів місцевого значення, загальною площею 104,7 тис. га, з них; 200 заказників; 115 пам’яток природи; 8 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва; 25 заповідних урочища.
Процент заповідності по області складає 11,03% (науково-обгрунтована норма 15 %)
Так у 2011 році Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області проведена робота по зібранню погоджень від землевласників та постійних землекористувачів щодо створення нових та розширення меж існуючих територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення. На основі цих матеріалів рішенням обласної ради від 04.11.2011 № 7/21 «Про збереження і розвиток природно-заповідного фонду» на території області створено 5 та розширено межі 5 існуючих територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення. Тим самим заповідних територій в області збільшилось на 180 га.
Роль природно-заповідного фонду в житті біосфери та суспільства надзвичайно важлива та багатогранна, тому Держуправління ОНПС у Волинській області, постійно проводить роботу по його охороні та розширенню.