Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області надає роз’яснення водокористувачам області щодо одержання дозволів на спеціальне водокористування та спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами.
Водозабір із свердловин є найбільш поширеним в практиці господарсько-питного постачання. Водозабірні свердловини споруджують для добування підземної води - корисної копалини загальнодержавного значення (постанова КМУ від 12 грудня 1994р. № 827).
Свердловина – циліндрична гірнича виробка, створена бурами або іншими буровими інструментами (ст. 1 Гірничого закону України).
Водокористування може бути двох видів – загальне та спеціальне (ст.46 Водного кодексу України).
Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (… водопій тварин, забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (ст.48 Водного кодексу України).
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
- державними органами охорони навколишнього природного середовища (Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області, м.Луцьк, вул С.Бандери,20; т.281740, 281746) у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
- … обласними, Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді,
погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних (с.49 Водного кодексу України).
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 321.
Комплект документів для одержання дозволу:
1. Клопотання про погодження умов і отримання дозволу на спеціальне водокористування (встановленого зразка);
2. Ситуаційна схема розміщення джерела водопостачання або водного об’єкта;
3. Обгрунтування потреби у воді (розрахунок водоспоживання та водовідведення);
4. Дані про джерела для забору води (встановленого зразка) або облікова картка свердловини, або паспорт свердловини;
5. Розрахунок зон санітарної охорони джерела водопостачання;
6. Погодження відповідних служб;
7. Копія документу (засвідчена у встановленому законодавством порядку), що засвідчує право заявника на користування джерелом водопостачання або водним об’єктом (договір купівлі-продажу, договір оренди, акт передачі, акт прийняття на баланс і т.п.).
Комплект подається до дозвільного органу через дозвільний центр (м.Луцьк, пр-т Грушевського,1, каб. №1, т.78-21-28 щоденно).
Порядок обчислення збору за спеціальне використання води визначено в розділі ХVІ Подакового кодексу України. Збір обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів (ст. 326.2 Податкового кодексу України). У разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води збір обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води… (ст. 327.1 Податкового кодексу України). За відсутності у водокористувача дозволу на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води збір справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання (ст. 327.3 Податкового кодексу України).
Крім дозволу на спеціальне водокористування суб’єкт господарювання повинен мати спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами.
Без спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами та гірничого відводу землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право видобувати для своїх господарських і побутових потреб … підземні води для нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу.